עבודה חוקית באירופה עם או ללא אזרחות

מדי שנה טסים צעירים ישראלים רבים, בעיקר חיילים משוחררים וסטודנטים בחופשת סמסטר, לעבוד באירופה. רוב החברות והמעסיקים באירופה מעדיפים להעסיק את אלה שיש להם דרכון אירופאי או אזרחות זרה, מכיוון שקל יותר להשיג עבורם אישורי עבודה מתאימים. יחד עם זאת, גם מי שאינו מחזיק בדרכון אירופאי יכול לעבוד באופן חוקי באירופה עם הנפקת ויזת עבודה. עבודה חוקית באירופה תתבצע בגיבוי כל המסמכים המתאימים ובמסגרת תנאי העסקה ועבודה שמוגדרים בחוק. עבור אזרחים אירופאים ועובדים שאינם אזרחי אירופה, גם תנאים כגון ימי מנוחה, מחלה, הפרשות מס ולעתים גם פנסיה נכללים במסגרת עבודה חוקית.

עבודה חוקית באירופה לבעלי אזרחות/דרכון אירופאי

עבור בעלי דרכון אירופאי עבודה באירופה היא קלי קלות. מי שעדיין לא מימש את זכותו לקבלת אזרחות אירופאית יכול לברר בשגרירות של המדינה בה הוא מעוניין למצוא עבודה, מהם זכאויותיו ומהן חובותיו, במידה והוא רוצה להתחיל לממש את אזרחותו ולהתחיל עבודה חוקית באירופה במדינה. לרוב, זכויות הנגזרות מאזרחות זו היא הזכות לעבוד אך לעתים היא גוררת גם חובות, למשל החובה לשלם מיסים או לעשות תיאום מס עם ישראל. את כל אלה יש לברר מול רשויות המס הישראליות ומול הרשויות הזרות, בשגרירויות השונות.

מעבר לכך, עבודה לאזרחים אירופאים בדרך כלל גם מאפשרת לעובדים מעבר ממדינה למדינה בזכות תקנות האיחוד האירופי: אזרחים של מדינה אחת יכולים למצוא עבודה חוקית באירופה בכל מדינה אחרת שחברה באיחוד. במידה ומדובר על אזרחות במדינה שאינה חברה באיחוד, התנאים שונים במקצת, אך גם אז קיימות הטבות לעובדים, שמחזיקים אזרחות אירופאית, לעומת עובדים שיש ברשותם אזרחות ישראלית בלבד.

עבודה חוקית באירופה ללא דרכון אירופאי

כאמור, גם מי שאינו מחזיק באזרחות או דרכון אירופאי יכול לעבוד חוקי באירופה. אפשר לחלק את העובדים לשתי קבוצות: עובדים שיש להם אזרחות ישראלית בלבד, ועובדים שיש להם אזרחות זרה כלשהי, אבל לא אירופאית.

במסגרת הסכמי עבודה, הסכמי חילופי סטודנטים ומסגרות אחרות, יכולים בעלי אזרחות זרה למצוא לא מעט עבודות חוקיות. את החיפוש והבירורים יש לערוך מול שגרירות המדינה באירופה בה רוצים לעבוד. פעמים רבות, מדינות החברות באיחוד האירופאי מפעילות הסכמים וסידורים דומים עם מדינות אחרות, אך לעתים יש הבדלים בין מדינה למדינה ולכן כדאי לברר, לפי האזרחות הנוספת הקיימת, האם ישנם סידורים מיוחדים לבעלי אזרחות כזו בכל מה שקשור לעבודה חוקית.

עבודה חוקית באירופה לבעלי דרכון ישראלי בלבד מצריכה שיטת חיפוש ובירור שונה. כיוון שלישראל אין הסכמי עבודה עם שום מדינה אירופאית הבירור הוא פרטני ותלוי ביכולות אישיות – מספר שנות לימוד, תחום התמחות מיוחד, המלצות ועוד. אפשרויות אחרות למי שלא עומד בכל הדרישות הנ"ל הן להשיג עבודה בסיוע מקום עבודה נוכחי, במידה ויש לו קשרים או סניפים באירופה, או להסתייע במעסיק שמפרסם הצעות עבודה בלוחות הדרושים באירופה. רוב המעסיקים מארגנים את כל האישורים להוצאת ויזת עבודה חוקית באירופה.